Informacje o za³o¿eniu Komisji i jej rejestracji
Za³o¿enie Komisji Zak³adowej czy te¿ Miêdzyzak³adowej NSZZ Solidarno¶æ 80 Ma³opolska jest stosunkowo proste. Ca³a procedura od podjêcia uchwa³y o utworzeniu organizacji zwi±zkowej, do uzyskania pe³nej zdolno¶ci do pe³noprawnego dzia³ania, mo¿liwa jest do za³atwienia w ci±gu jednego dnia.
Niemniej trzeba przestrzegaæ podanych ni¿ej zasad (zgodnych z Ustaw± o zwi±zkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 roku), gdy¿ nawet niewielkie uchybienia prawne mog± spowodowaæ zakwestionowanie legalno¶ci dopiero co powo³anej Komisji.
Komisja Zak³adowa powstaje z mocy Uchwa³y Nr 1 o jego utworzeniu, podjêtej przez co najmniej 10 osób uprawnionych do tworzenia zwi±zków zawodowych.
Osoby, które podjê³y uchwa³ê o utworzeniu Komisji Zak³adowej zwi±zku zawodowego wybieraj± Komitet Za³o¿ycielski w liczbie od 3 do 7 osób. Po podjêciu uchwa³y (o utworzeniu Komisji) Komitet Za³o¿ycielski wystêpuje o rejestracjê (Uchwa³a Nr 2) do w³a¶ciwego Zarz±du Regionu NSZZ Solidarno¶æ 80 Ma³opolska a je¿eli taki w województwie nie funkcjonuje to do Komisji Krajowej (31-752 Kraków, ul. Mrozowa 29/9) .
Wpis do Rejestru Komisji Regionu lub Krajowej jest wystarczaj±c± podstaw± do rozpoczêcia dzia³alno¶ci organizacji zwi±zkowej.
Uzyskanie przez Komitet Za³o¿ycielski wpisu do Rejestru Zarz±du Regionu lub Komisji Krajowej jest równorzêdne pod wzglêdem prawnym z uzyskaniem rejestracji s±dowej i od tej pory nowa Komisja posiada osobowo¶æ prawn±.
Ale uwaga : - je¿eli Komitet Za³o¿ycielski nie z³o¿y w terminie 30 dni od dnia za³o¿enia zwi±zku wniosku o rejestracjê, uchwa³a o utworzeniu zwi±zku traci moc.
Natychmiast po uzyskaniu wpisu, do którego¶ z Rejestrów odpowiednio Zarz±d Regionu lub Komisja Krajowa wystêpuje z powiadomieniem pracodawcy o powo³aniu struktury zwi±zkowej na terenie jego zak³adu pracy. Od tego momentu nowo powsta³a struktura objêta jest ochrona zwi±zkow±, a nale¿±cy do niej pracownicy mog± liczyæ na pomoc i opiekê naszego Zwi±zku w swojej dzia³alno¶ci.
Powstanie nowej Komisji Zak³adowej nie oznacza, ¿e trzeba j± od razu ujawniaæ kierownictwu zak³adu. Je¶li na terenie zak³adu pracy panuje napiêta sytuacja, czêsto praktykowane jest dzia³anie struktur zwi±zkowych w ukryciu i ujawnianiu ich kierownictwu w sytuacjach naprawdê konfliktowych.
Samo ujawnienie nowej Komisji Zak³adowej kierownictwu zak³adu wi±¿e siê z przekazaniem mu dokumentów potrzebnych do stwierdzenia legalno¶ci powsta³ego zwi±zku: wypisu z KRS zwi±zku, przy którym dana struktura zak³adowa jest zarejestrowana, kopii Statutu zwi±zku, KRS zwi±zku, uchwa³ (je¶li takie by³y podjête) o pracownikach prawnie chronionych przed zwolnieniem (zgodnie z Ustaw± taka ochrona przys³uguje, przez okres 6 miesiêcy od dnia utworzenia Komitetu Za³o¿ycielskiego Komisji Zak³adowej nie wiêcej ni¿ trzem pracownikom imiennie wskazanym uchwa³± Komitetu Za³o¿ycielskiego).
Komisja Zak³adowa nie ma obowi±zku ujawniania imiennie cz³onków swojej organizacji zwi±zkowej, musi jednak ujawniæ co kwarta³ liczbê cz³onków zwi±zku na terenie zak³adu pracy.
Decyzja o ujawnianiu imiennie cz³onków zak³adowej organizacji zwi±zkowej powinna byæ uzale¿niona od atmosfery jaka panuje na terenie zak³adu pracy.
Nie ujawnianie imiennie cz³onków zwi±zku mo¿e mieæ negatywne konsekwencje, gdy¿ pracodawca nie mo¿e zrealizowaæ swojego obowi±zku konsultowania np. zwolnienia pracowników z zak³adow± organizacj± zwi±zkow± do której nale¿±. W sytuacji akceptacji istnienia zwi±zku zawodowego, ujawnienie imiennie cz³onków zwi±zku mo¿e stanowiæ formê ochrony praconików przed zwolnieniem. Przepisy prawa pracy przewiduj± szczególn± ochronê trwa³o¶ci stosunku pracy dzia³aczy zwi±zkowych, upowa¿nionych do reprezentowania organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonuj±cej za pracodawcê czynno¶ci z zakresu prawa pracy.